WATER POLO CHAMPIONSHIPS.
NOVI SAD 20-27. AUGUST 2017

HOME / NEWS

DAN 8: Španija šampion Evrope, Srbija osma

Vaterpolistkinje Španije osvojile su zlato na Evropskom prvenstvu za igračice do 17 godina u Novom Sadu. One su u finalu pobedile Holandiju rezultatom 11:10. Mađarska je zauzela treće, Italija peto, a Rusija sedmo mesto.

Špankinje su tokom prvog poluvremena konstantno bile u vođstvu. Posle 80 sekundi igre Alehandra Aznar je pogodila za 1:0. Sredinom četvrtine Holanđanke su izjednačile, a potom je Španija sa dva brza gola povela 3:1. Održavale su Špankinje dva gola prednosti u drugoj četvrtini, a Holandija je tri puta prilazila na gol zaostatka. Početkom treće četvrtine bilo je nerešeno (6:6), a Holandija je nastavila seriju i povela 8:6. Ipak, u završnici tog perioda Španija je uspela da poravna rezultat. U poslednjih osam minuta ekipe su se smenjivale u vođstvu, a konačnih 11:10 postavljeno je tri i po minuta pre kraja utakmice. Aznar i Rut Arino su prednjačile kod Španije sa po tri gola, dok su isti učinak imale Leke Rohe i Maksin Šap kod Holandije.

Holandija – Španija 10:11 (2:3, 3:3, 3:2, 2:3)

Treće mesto pripalo je Mađarskoj, koja je posle preokreta u drugom poluvremenu pobedila Grčku 9:8. Grkinje su odmah povele, a Mađarice su nekoliko minuta kasnije izjednačile. Ipak, odmah je Grčka stigla do novog vođstva, a u prvih 60 sekundi druge četvrtine postgial je još dva pogotka i povela 4:1. Mađarice su do kraja poluvremena imale tri napada sa igračicom više, ali je rezultat ostao nepromenjen. U drugom delu treće četvrtine Mađarice su serijom golova stigle do izjednačenja (6:6). U istom ritmu nastavile su i u poslednjem periodu, pa su četiri minuta pre kraja povele 8:6. Neizvesnosti nije bilo, pošto su Grkinje osmi gol postigle tek šest sekundi pre kraja. Janka Kata Utaši i Fani Mužnaj su kod Mađarske postigle po tri gola, dok su Eleni Kanetidu i Vasili Duli postgile po dva kod Grčke.

Mađarska – Grčka 9:8 (1:2, 0:2, 5:2, 3:2)

Italija je u utakmici za petu poziciju pobedila Veliku Britaniju sa sigurnih 16:5. Posle početnog odmeravanja snaga, Italijanke su za tri minuta povele 4:1. Kao i u meču Srbije i Rusije, sredinom drugog perioda bilo je 6:1 i u nastavku je Italija rutinski održavala prednost. Posle trećeg dela meča bilo je 12:5 i sve je bilo rešeno, a u poslednjoj četvrtini Italija je dodatno uvećala razliku. Lukrecia Cergol je sa pet golova bila najefikasnija, a Keti Katler i Sesili Turner su kod Velike Britanije postigle po dva.

Velika Britanija – Italija 5:16 (1:4, 2:4, 2:3, 0:4)

Srpske vaterpolistkinje zauzele su osmo mesto, pošto su borbi za sedmu poziciju izgubile od Rusije sa ubedljivih 17:6.

Ruskinje su odlično počele, povele su 4:0, a u prvom periodu su promašile i peterac. Sredinom drugog perioda bilo je 6:0, nekoliko minuta kasnije 8:1 i tada je pobednik bio poznat. Domaćin Evropskog prvenstva je do kraja prvog poluvremena postigao još jedan gol, zatim na startu trećeg perioda smanjio na 9:3, ali su Ruskinje bez većih problema održavale veliku prednost, a u poslednjih osam minuta su dodatno uvećale razliku. Anastasia Širaeva je bila najefikasnija sa pet golova, a kod Srbije je Nina Josifović postigla tri.

Srbija – Rusija 6:17 (0:4, 2:5, 3:4, 1:4)

Dan 8

Za 7. mesto

Za 5. mesto

Za 3. mesto

Finale

Konačni plasman: Španija, Holandija, Mađarska, Grčka, Italija, Velika Britanija, Rusija, Srbija, Slovačka, Izrael, Bugarska, Francuska, Turska, Češka, Rumunija, Portugal.